Pri nas je mizarstvo precej razvita in priljubljena obrt. Skorajda v vsakem še tako majhnem kraju ali pa vasi lahko namreč naletimo na vsaj enega mizarja. Medtem ko nekateri mizarji izdelujejo številne izdelke, se nekateri specializirajo predvsem za izdelovanje le nekaj izdelkov, na primer za okna in vrata. A ne glede na to, prav vsak mizar potrebuje kakovostno mizarsko orodje.
Prav tako je mizarsko orodje dobrodošlo, če ste vsaj malo vešči v mizarjenju. V prostem času tako lahko v domačem okolju s pomočjo učinkovitega orodja naredite kakšen priročen in zelo uporaben izdelek. Vsekakor pa je pametno, da se z orodjem znate dobro rokovati. Dejstvo je, da so nekatera orodja za mizarje precej nevarna in je zato potrebna dodatna zaščita pa tudi previdnost.
Seznam najpogostejših orodij za mizarja
Si predstavljate, kaj vse sodi pod mizarsko orodje? Bi znali našteti vsaj pet različnih orodij, ki bi jih moral vedno pri roki imeti vsak pravi mizar? Če se na to področje dela vsaj malo spoznate, bi jih verjetno v hipu znali našteti še več.
V kategoriji mizarskih orodij lahko najdete najrazličnejša ročna orodja za obdelovanje lesa, na primer:
- orodje za rezbarjenje lesa,
- orodje za brušenje lesa,
- rezilno orodje,
- drugo.
Najbolj uporabna orodja za mizarje
Določeno mizarsko orodje je nepogrešljivo. Lahko rečemo, da med najbolj uporabna tovrstna orodja prištevamo:
- kotomer,
- skobeljnik za les,
- žago za les,
- dleto,
- kronsko žago,
- cvinge, rašpljo za les, nož za rezbarjenje.
Vsa omenjena mizarska orodja je dobro imeti shranjena na enem mestu, ki mora biti čim ustreznejše. Pogosto so manjša orodja spravljena kar v priročni kovček za orodje. Seveda se pod orodja za mizarstvo prištevajo tudi nekateri pripomočki, kot so denimo šablona za rezanje kotov, kotomer, šestilo, šablona za vrtanje lukenj.
Za varno delo mizarja
Če želimo, da je delo z mizarskim orodjem čim bolj varno, tudi kar se tiče samega zdravja, si je med dejavnostjo najbolje nadeti kakovostno zaščitno masko, respirator za dihanje ter zaščitna očala.